Петър Дънов е роден на 11 юли 1864 година (29 юни стар стил, Петровден) в село Хадърча, сега Николаевка, Област Варна, България. Петър Дънов е трето дете на свещеник Константин Дъновски и на Добра Георгиева.
Негов дядо по майчина линия е чорбаджи Атанас Георгиев (1805-1865), възрожденски деятел за църковна независимост. Баща му Константин Дъновски (1830-1918) е първият български свещеник във Варна.
През 1872 година Петър Дънов постъпва в основно българско училище в село Хадърча, а след освобождението на България от османска власт завършва петокласна мъжка гимназия във Варна. На 24 юни 1886 година завършва Американско методистко училище в Свищов и от есента на 1887 до лятото на 1888 година учителства в русенското село Хотанца. През август 1888 г. заминава за САЩ и се записва студент в Методистката теологическа семинария Дрю в град Медисън, щат Ню Джърси, и я завършва през май 1892 г. През есента на 1892 г. се записва в Теологическия факултет на Бостънския университет, защитава дипломна работа „Миграцията на германските племена и тяхното християнизиране” и се дипломира през юни 1893 г.
Една година посещава занятията в Медицинския факултет на Бостънския университет и през 1894 г. получава сертификат, даващ му право да практикува медицина. По време на своя 7 годишен престой в САЩ той взима участие в годишните срещи на посветените розенкройцери и се подготвя за своята българска мисия. По-късно той казва, че Орденът на Розенкройцерите е клон на Бялото братство и е произлязъл в миналото от българското движение на богомилите.
През 1895 г. Петър Дънов се завръща в България, установява се във Варна и отказва предлаганите му длъжности на методистки и теософски проповедник. През 1896 г. издава книгата „Науката и възпитанието”, в която анализира пътя на човека в световната драма и говори за основите на нова култура, която предстои да настъпи през идващия век. През 1896 г. е един от учредителите на Дружественото читалище „П. Р. Славейков”, избран е за негов библиотекар-домакин и през следващите години държи пред варненското гражданство сказките: „Произхождението на человека”, „Преглед върху древната и модерна философия”, „Науката и философията”, „Защо и как живеем” и „Основите на просвещението”. През 1897 г. Петър Дънов учредява със съмишленици във Варна „Общество за повдигание религиозния дух на българский народ“, в което членуват д-р Георги Миркович, Мария Казакова, Тодор Стоянов, Пеню Киров, Анастасия д-р Желязкова и Милкон Партомиян. Същата година издава брошура с мистичен текст под заглавие „Хио-Ели-Мели-Месаил”.
Така той застава в центъра на духовно общество, което по-късно прераства в „Синархическа верига“ (1906 г.) и обществото „Всемирно бяло братство“ (1918 г.), а последователите на Дънов започват да го наричат „Учителя“. Според тяхното гледище след 1897 г. е по-правилно да се говори за Учителя Беинса Дуно, вместо за Петър Дънов, въпреки че псевдонимът Беинса Дуно започва да се употребява в книжовни публикации едва в началото на 30-те години на 20 век.
През 1898 г. записва и произнася пред Варненското благотворително дружество „Майка” беседата „Призвание към народа ми”, която е апел към социално и духовно самоутвърждаване. На следващата година написва „Десетте свидетелства Господни” и „Божието обещание”. От 1899 г. Петър Дънов свиква ежегодно във Варна събори, които първоначално нарича „Срещи на Синархическата Верига“. Оттогава до 1942 г. през месец август се провеждат годишни събори на Всемирното бяло братство на различни места – във Варна (1899-1909), във Велико Търново (1910-1925), в София (1926-1941), на планините Рила и Витоша.
От 1901 г. до 1912 г. пътува из селищата на България, изнася сказки и прави френологични изследвания на избрани представители от българския народ. От 1904 г. пребивава продължителни периоди от време в София, в дома на Петко Гумнеров на ул. „Опълченска” 66. Започва да изнася публични проповеди под форма на беседи. Централно място в тях заема историческата, космичната и метафизичната фигура на Христос. През 1912 г. в село Арбанаси, Търновско работи върху Библията и съставя „Завета на цветните лъчи на светлината”, който излиза от печат през септември същата година. На титулната страница е изписано мотото: „Винаги ще съм предан раб на Господа Исуса Христа, Син Божий, 15 август, Търново, 1912“.
На 16 март 1914 г. произнася в София първата официално стенографирана неделна, с която слага начало на сериите „Сила и Живот”. В тях Петър Дънов излага основните принципи на своето учение, което нарича „Новото учение на Всемирното бяло братство“. На 8 февруари 1917 г. открива в София цикъл от специални лекции пред омъжени жени, който продължава до 30 юни 1932 г. През 1917-1918 г., по време на Първата световна война, правителството на Васил Радославов го интернира във Варна, под предлог, че учението му разколебава духа на войниците на фронта. Живее в хотел „Лондон” (днес „Мусала”) и води преписка със свои ученици.
След края на Първата световна война (1914-1918) бързо нараства броят на последователите му из цялата страна и през 30-те години на 20 век достига около 40 000. На 24 февруари 1922 г. открива в София езотерична школа, която нарича Школа на Всемирното бяло братство. Състои се от два класа ученици. Общият окултен клас се открива с лекцията „Трите живота”, а Специалният (Младежки) окултен клас – с лекцията „Двата пътя”. Лекциите пред двата окултни класа продължават ежеседмично 22 години – до декември 1944 г. През 1927 г. Дънов създава край София селището Изгрева (днес квартал „Изгрев”), в което събира свои слушатели, последователи и ученици, за да центрира работата на езотеричната школа.
Установява се постоянно на Изгрева, където в специално построен салон изнася различните течения на своето Слово. От 19 август 1927 г., на годишния събор на Всемирното бяло братство, изнася поредица от беседи, обединени в цикъла „Пътят на ученика”. В периода 1929-1932 г. Дънов осъществява контакт с теософския водач Джиду Кришнамурти (в град Омен, Холандия), който по същото време излиза от Теософското общество и разпуска ордена „Звездите на Изтока”. През лятото на 1929 г. за първи път извежда своите последователи и ученици на лагер край Седемте рилски езера. На 21 септември 1930 г. открива ново течение на своите проповеди, наречено неделни утринни слова, които продължават до април 1944 г.
От 1934 г. започва работа върху Паневритмията – цикъл от двадесет и осем упражнения, съставени от мелодия, текст и пластични движения. По-късно към нея добавя упражненията Слънчеви лъчи и Пентаграм. На 4 май 1936 г. активист на политическата партия Демократически сговор му нанася побой, който предизвиква мозъчен кръвоизлив и парализа. Въпреки заболяването, на 14 юли Петър Дънов излиза със свои ученици на лагер край Седемте рилски езера и до 12 август напълно възстановява здравето си. На 22 март 1939 г. записва послание към учениците си, озаглавено „Вечният завет на Духа”. В началото на 1944 г., по време на въздушните бомбардировки над София, организира евакуирането на Изгрева в село Мърчаево (на 24 км югозападно от София) и се установява в дома (сега музей) на своя ученик Темелко Гьорев. Завръща се на Изгрева на 19 октомври 1944 г. На 20 декември 1944 г. изнася пред Общия окултен клас беседата „Последно слово”.
На 27 декември 1944 г. Петър Дънов почива, като в документите се споменава конкретната причина – пневмония. Тялото му е погребано в квартал Изгрева.
В.Р.
Наречените от теб „черни“ ложи управляват дотолкова света, колкото и „белите“. Слагам ги в кавички, защото тук става дума за смесени въздействия и никоя от тях не е нито само черна, нито само бяла. Докато човекът е несъвършен, как искаме ложата да е съвършена?!
Много се спекулира с т.н. „илюминати“, без някой да е наясно за какво става дума. Илюминатни са повечето от висшите степени на белите братства, докато самият орден на Вайсхаупт отдавна е приключил съществуването си или поне е потънал под повърхността и днес е невидим. Спекулацията с предполагаемата „мощ“ на един потънал орден се нарича „конспиративно заиграване“ и тъкмо тези човешки страхове използват мошеници като Дан Браун и компания. Всичко заради Златния телец, не заради друго.
Човек сам избира дали да живее свободен от страха или дните му да преминават в подозрения, омрази и ужас от тъмни ръце, които нощем се подават от гардероба.
Щайнер се отнася критично към доста явления, но това не значи, че ги отрича. Много масонска проява е дори да се критикуват определени страни на масонството, то позволява това, именно защото не е секта. Повечето ложи се стремят да подобрят вътрешно човека и не проявяват висша моралност на входа, а на изхода си.
Изключително опасно е също така да се позоваваме само на един авторитет, пък дори той да е Дънов или Щайнер. Това е един от белезите на сектантството. Не мисля, че Дънов или Щайнер имат пряка вина за това, то е болест на самите дъновисти и антропософи, които трудно растат в днешното време духовно.
Има, но те се пазят навярно в архивите на самата ложа. Ако в момента орденът Rosicrucian Fellowship е видим (а той явно е, щом знаем името и изобщо нещо за съществуването му) и реши, че може да изнесе такава информация за миналото на Дънов, на нея може да й се вярва стопроцентово.
Ложата не издава паспорти за самоличност и само в нейните права стои разкриването на миналото на неин бивш член. Както и не допуска до посветителските си ритуали външни лица, за да могат да свидетелстват те за посветеността на определени хора. И при Rosicrucian Fellowship, и при A.M.O.R.C. ритуалът е чисто масонски, което означава стопроцентово таен.
По-интересно е другото твърдение. Че към Бялата ложа са принадлежали посветени като Буда, Заратустра, Христос, Мойсей и др. изброени майстори и мъдреци. И че тази Ложа е стояла в скритото си състояние цели 2000 години.
Това да ти напомня нещо?!
Ето какво казва Уикито по темата:
Die Universelle Weiße Bruderschaft wurde am 6. April 1900 in Warna von Petar Danow gegründet. 1937 beauftragte dieser seinen Schüler Omraam Mikhaël Aïvanhov, die Lehre der Bruderschaft in Frankreich zu verbreiten.
……….
Nach Angaben der Bruderschaft beziehe sich die Lehre auf die jüdisch-christlichen Tradition und habe die Bibel als Grundlage. Die Lehre lässt Ähnlichkeiten mit jener der Rosenkreuzer und der Anthroposophen erkennen.
Die Universelle Weiße Bruderschaft sieht sich in einer Tradition der sogenannten Weißen Loge von großen geistigen Meistern, zu denen sie beispielsweise Krishna, Buddha, Zarathustra, Orpheus, Pythagoras, Thot, Hermes Trismegistos, Moses und Jesus Christus zählt, eine Mischung von hochrangingen Weisen und Meistern, die nach Ansicht der Bruderschaft eine „Elite“ der Menschheit darstellten. Diese Weiße Loge habe im Westen seit bald 2000 Jahren im Verborgenen gelebt. In Bulgarien habe sie Peter Deunov, der Gründer der Bruderschaft, vertreten. Auch Aivanhov sei ein großer Meister in dieser Weißen Loge.
Между другото, най-почтени към фактите са последователите на Омраам Микаел Айванов във Франция. Те са и истинското Бяло братство, според мен, наследено направо от Дънов. Българското е по-скоро имитация, защото беше разбито от Държавна сигурност по време на комунизма. Не говоря за отделни негови просветлени членове, а като цяло.
Та последователите на Айванов открито, както се полага на едно развивало се в свобода братство, посочват корените на учението на Дънов. Те са юдео-християнски, розенкройцерски и тео- и антропософски.
Избягвай да го споменаваш обаче сред българските му последователи. Или нищо не знаят и изпадат в шок, или веднага ти палват кладата под краката.
Да, в сайтовете на немски това се упоменаваше подробно. В българските по-рядко и съвсем неохотно.
Те искат да са поникнали от пъпа си, не да са следовници на древни школи. Жажда за власт над човешките души, нищо не се е променило през хилядолетията.
Някои школи са само доказателство на факта, че учениците никога не могат да надминат учителите си. Други просто работят това да се случи.